Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, hakkında bilmek istediğiniz her şey için tıklayın.

Lazer Epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüyleri yoketmek için yoğun bir enerji demeti olan lazerin kullanıldığı tıbbi bir uygulamadır. Lazer epilasyon sırasında lazer ışını deriden her bir saç köküne ulaşır. Genellikle lazer enerjisinin hedefi melanin adı verilen deriye ve kıla koyu rengi veren pigmenttir. Bu sebeptendir ki açık tenli ve koyu renk tüyleri olan kişilerde, tüm enerji kılda yoğunlaştığından en başarılı lazer epilasyon sonuçları alınır. Lazerin yoğun ısısı, kılların büyümesini sağlayan kıl folikülüne zarar verir. Kalıcı lazer epilasyon için birden fazla seans gereklidir.

Lazer Epilasyon nerelerde kullanılır?

Lazer epilasyon istenmeyen tüyleri azaltmak için kullanılır. Lazer epilasyonun en sık uygulandığı bölgeler bacaklar, koltukaltları, üst dudak, çene ve bikini çizgisinidir. Bununla birlikte, neredeyse her bölgede istenmeyen tüylerin tedavisi için kullanılır.  Kılların rengi ve cilt tipi, lazer epilasyonun başarısını etkiler. Örneğin lazer epilasyon, açık tenli ve koyu tüyleri insanlar için çok başarılı bir tedavidir. Çünkü lazer ışını kıldaki pigmenti (melanin) hedef alır. Bununla birlikte, teknolojideki gelişmeler lazer epilasyonunu daha koyu ciltli insanlar için de bir seçenek haline getirmiştir. Lazer epilasyon beyaz, gri, kırmızı veya sarışın saçlar için genellikle etkili değildir, çünkü lazer açık renkli tüyleri “göremez”.

Lazer epilasyon zararları var mıdır? Lazer epilasyon riskleri nelerdir?

Lazer epilasyon doktor kontrolünde yapılması gereken bir tedavidir. Doğru cilt ve kıl tipine, doğru lazer epilasyon cihazı ile doğru miktarda enerji ile müdahale edildiği sürece herhangi bir zararı olmamaktadır.

Ankara Lazer epilasyon fiyatları nedir?

Lazer epilasyon yaptırmak isteyenlere tavsiye ettiğimiz en önemli konu; Ankara lazer epilasyon fiyatları araştırırken aşağıdaki konular da göz ardı edilmemelidir.

  1. Lazer epilasyon nerede yapılıyor,
  2. Doktor gözetiminde lazer epilasyon mu yapılıyor mu,
  3. Kullanılan lazer epilasyon cihazları nelerdir,
  4. Ankara lazer epilasyon tavsiye edilen merkezler üzerinden  referans ile,
  5. Lazer epilasyon yaptıracağınız merkeze hangi lazer epilasyon cihazı ile tedavinizi tamamlayacaklarını mutlaka sorunuz. Ankarada en iyi lazer epilasyon yapan yerler mutlaka birden fazla cihaza sahiptir. Farklı cilt ve kıl tipine farklı çözümler sunabilirler.

Ankara uygun fiyatlı lazer epilasyon hizmeti almak için de;

  1. Ankara lazer epilasyon kampanyaları iyi takip edilir,
  2. Sadece tüm bacak lazer epilasyon fiyatı veya bikini koltuk altı lazer epilasyon seans fiyatı yerine tüm vücut lazer epilasyon fiyatıtercih edilirse daha hesaplı çözümler ile karşılaşılabilir,
  3. Lazer epilasyon seans ücreti yerine lazer epilasyon paket ücreti her zaman daha avantajlı olacaktır.

Hamilelikte Lazer Epilasyon zararlı mıdır?

Gebelikte lazer epilasyon yapılır mı sorusu bize en sık sorulan sorulardandır? Lazer epilasyonun hamilelikte bebeğe bir zararı yoktur. Çünkü lazer epilasyon amacı ile kullandığımız cihazlardaki elektromanyetik ışıma, radyolojide rontgen çekimindeki X ışınlarından farklıdır. Lazer epilasyonun oluşturduğu enerji doku içinde ilerlemez. Lazer epilasyon bebeğe zarar vermemesine rağmen kliniğimizde hamileyken lazer epilasyon tedavisi yapmamaktayız. Bunun sebebi gebelikte hormonal etki ile oluşan tüylenmenin hamilelik sonrası kendiliğinden dökülmesidir. Annenin bu dönemdeki malum hormonal yapısı ve ruh hali sebebi ile bebeğe bir zarar verebileceği kaygısını yaşamasını istemiyoruz. Etik sebepler ile bu hormonal fırtına bitene kadar gebelikte lazer epilasyon yapmamaktayız.

Lazer epilasyonun riskleri nelerdir?

Lazer epilasyonda kaybolan mevcut koyu renkli ve kalın kılların bir kısmı bir süre sonra daha ince ve açık renkli olarak çıkabilir. Bunda hormonal sebeplerin de içinde olduğu birçok sebep etkilidir. Bu sebepten hiçbir ciddi merkez kalıcı garantili lazer epilasyon sözü vermemelidir. Dünya standartlarında kıllardaki  %80-85 kalıcı azalma, tam başarı olarak kabul edilir.

Lazer epilasyonun yan etkileri var mıdır?

Hep söylediğimiz gibi doğru hastaya, doğru cihaz ile doğru enerji ve atım aralığındaki tedavi yan etki ihtimalini minimale indirecektir. Bu sebepten epilasyonu yapan kişinin ehliyeti önem arzetmektedir.

Lazer epilasyon sonrasında geçici rahatsızlık, kızarıklık ve şişme mümkündür. Tüm belirti ve bulgular genellikle birkaç saat içinde kaybolur. Lazer epilasyonda uygulama bölgesinde geçici olarak renk açılma veya koyulaşması olabilir. Koyu ten rengi olan kişilerde lazer epilasyon sonrasında hipopigmentasyon (renkte açılma) olmaması için özel dozlarda çalışılır. Güneşten rengi koyulaşmış (bronz tenli) kişilerde bronzluk geçene, renk açılana kadar lazer epilasyon ertelenir.

Nadiren, lazer epilasyon sırasında deride kabuklanma ve minik su toplanması görülebilir. Özellikle koyu ten rengi olan kişilerde tecrübeli bir uygulayıcı bunu fark eder ve dozu – atım aralığını ayarlar. Lazer epilasyon, ciddi göz yaralanması ihtimalinden dolayı göz kapağı veya çevresi için önerilmemektedir.

Lazer epilasyon güvenli midir?

Lazer epilasyon doktor kontrolünde işin uzmanı ellerde yapıldığında güvenli ve etkili bir yöntemidir. Lazer epilasyon kanserojen değildir iyonize radyasyon içermez.

Lazer epilasyonun güvenilirliği Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından belirli cihazlar için onaylanmıştır.

Lazer epilasyon kimlere uygulanmaz?

Beyaz tüylerde lazer epilasyon etkisizdir. Beyaz tüyleri ve ayva tüyleri çoğunlukta olanlara lazer epilasyon yapılmaz. Hamilelerde lazer epilasyon bilinen bir yan etkisi olmamak ile birlikte yeterli klinik çalışma olmadığında gebelikte lazer epilasyon yapılmaz. Sedef hastalığı gibi kronik deri hastalıkları olan kişilerde lazer epilasyon zararlı olabilir. Kalp pili olanlarda, sistemik izotretinoin, sivilce ilacı gibi bazı ilaçları alanlarda, epilepsi hastalarında lazer epilasyon yapılmaz. Fotosensitiviteye (ışık duyarlılığı) sebep olan yüksek doz A vitamini alanlar ve Sistemik Lupus Eritematozis (SLE) gibi hastalıkları olanlarda lazer epilasyon yapılmaz. Bir antibiyotik olan tetrasiklin alanlarda lazer epilasyon yapılmaz.

Yüz epilasyonunda neden daha fazla seans gerekir?

Yüz epilasyonunda seans sayısının fazla olması sebebi, yüzde kıl kökü sayısının fazla olması ve aralıkların kısa olmasıdır. Hormonlar diğer bölgelere göre yüzde daha erken ve güçlü etkili olur.

Yüz kılları diğer vücut bölge kıllarına göre daha ince ve açık renklidir. Koyu renkli olup kalın olanlar yüz lazer epilasyonda erken zamanda tedavi olur. Yüzde açık renkli ve ince tüyler lazer enerjisini yeterince ememez ve bu sebepten epilasyon seans sayısı artabilir.

Ipl lazer epilasyon kalıcı mıdır?

Son yıllarda epilasyon konusunda rekabet sebebi ile uygulayıcı için masrafı olmayan ucuz ancak etkisiz cihazlar ve başarısız epilasyon hikayeleri mevcuttur. Neredeyse merkezimize gelen herkesin başarısız bir epilasyon macerası olmuştur. Maalesef bunun sebeplerinden ilk araştırılan konunun “en ucuz epilasyon merkezi” veya “lazer epilasyon fiyat listesi” olmasıdır. Aslında ilk sorulması gereken “lazer epilasyonda hangi cihazı kullanıyorsunuz” veya “doktor kontrolünde lazer epilasyon yapıyor musunuz” olmalıdır. Özellikle güzellik salonlarında düşük fiyatlarla yapılan lazer epilasyon cihazlarının birçoğu “IPL lazer” lerdir. Düşük güçlü IPL cihazları enerjisi ciltte dağılır, kıl boyunca kıl köküne kadar iletilemez. Kıl köküne ulaşmayan enerji kıl kökünü tahrip edemediğinden sadece kıllarda dökülme olur. Bu sebepten 10-12 seans sonucunda bile IPL lazer epilasyon ile sonuç alınamayabilir.

Yaz Aylarında Lazer Epilasyon Yapılabilir mi?

Günümüzde yaz aylarında da lazer epilasyon yapılabilmektedir. Vücudun direkt güneşe maruz kalan kısımları (yüz ve kollar) dışındaki tüm vücut bölgelerine yaz aylarında lazer epilasyon uygulaması yapılabilir.  Yazın lazer epilasyon yapılan bölgelerin uygulama sonrası 3 gün kadar güneşten korunmalıdır. Üç günden sonra da yüksek faktörlü (50SPF ve üstü) güneş koruma kremleri ile korunmalıdır.

Lazer epilasyon öncesi hazırlık için neler yapılmalıdır?

Lazer epilasyon için estetik lazer uygulamaları konusunda tecrübeli bir doktorun gözetiminde olmasına özen göstermelisiniz. Kuaför salonları, spor salonları veya merdiven altı diye tabir edilen yerlerde ve sonuca ulaşmayan lazer epilasyon işlemleri, zaman ve para kaybı olarak size dönecektir. Lazer epilasyondan öncesi size  ilaç kullanımı da dahil tıbbi geçmişiniz  gözden geçirilir. Lazer epilasyondan beklentiniz ve sizin için neler yapabileceği, riskleri, fayda ve beklentileri gözden geçirilir. Danışma esnasında tedavi planı ve maliyeti detaylı olarak anlatılır. Lazer epilasyon kampanyalarıAnkara takip etmek her zaman en hesaplı Lazer epilasyon fiyatları size sunacaktır.

Lazer epilasyon öncesi Jilet yapılır mı?

Alexandrite lazer epilasyondan 5 gün öncesinde, buz lazer için 1 gece öncesinde mevcut kılların jilet ile traşı önerilir.

Lazer epilasyon nasıl yapılır?

Gözlerinizi lazer ışınından korumak için size özel gözlükler verilecektir. Uygulayıcı lazerle epilasyon sırasında elle tutulan bir lazer aleti ya jel ile cildinize temas ederek (Buz lazer) veya belli mesafeden tutarak lazer (Alexandrite lazer) atışları yapacaktır. Lazer epilasyonda ağrı olmaması için ve cildinizi ısıdan korumak için ya temas eden kısımdan soğutma (Buz lazer) ya da belirli bir mesafeden soğuk üfleyen bir cihaz (Alexandrite lazer)  kullanılır.

Lazer epilasyon kim yapıyorsa  uygulama başladığında lazer ışını cildinizden kıl köklerine (folliküller) geçecektir. Lazer ışınından gelen yoğun ısı kıl köklerine zarar verir, bu sayede kıl büyümesi engellenir.

Lazer Epilasyon ne kadar sürer?

Üst dudak lazer epilasyon gibi küçük bir alanı tedavi etmek yalnızca birkaç dakikanızı alabilir. Sırt lazer epilasyon gibi daha büyük bir alanı tedavi etmek birkaç saat sürebilir.

Lazer epilasyon sonrasında krem sürmek gerekir mi?

Lazer epilasyondan sonra ilk birkaç saat boyunca hafif kızarıklık ve ödem görülebilir.

Rahatlamak için lazer epilasyon yapılan bölgeye buz uygulanabilir. Lazer epilasyon sonrası krem olarak hastalarımıza yoğun nemlendirme ve hafif steroid içeren bir krem veriyoruz. Lazer epilasyondan sonra güneş ışınlarından kaçınmak gerekir. Sonrasında da güneş kremi kullanmanız önerilir.

Lazer epilasyon sonrası kıllar ne zaman dökülür?

Alexandrite lazer epilasyon sonrası çıkan kıllar 15-20 gün sonra dökülür. Buz lazer sonrası kıllar 4-5 hafta sonra dökülecektir.

Lazer Epilasyon sonrası banyo ne zaman yapılabilir?

Lazer epilasyon sonrası duş ertesi gün  alınabilir. Lazer epilasyondan hemen sonra uygulayıcı size yatıştırıcı ve yoğun nemlendirici kremler sürecektir.

Lazer epilasyon sonuçları

Lazer epilasyon sonuçları, kişiden kişiye, ten renginin tonuna, kıl renk ve tipine göre büyük ölçüde değişir. Vücudun veya yüzün hangi alanına uygulandığına bağlı olarak da değişebilir. Kıl döngüsüne uygun olarak altı haftada bir düzenli aralıklarla yapıldığında genellikle 4-7 seansta sonuç alınabilmektedir. Bazı kişilerde 6 ayda veya senede bir kontrol atışları yapılabilir.

Ev lazer epilasyon nedir?

Ev lazer epilasyon cihazı, ev lazer aleti isimleri ile anılan uygulamalar son dönemde çok sık ilanları görülmektedir. Evde lazer epilasyon kullananlar bilirler ki bu cihazlar sınırlı miktarda kıl dökülmesine neden olabilir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, ev lazer epilasyon cihazları tıbbi değil, kozmetik olarak değerlendiriyor; bu durumda diğer tıbbi cihazlarla aynı düzeyde incelenmemesine ve gerekli bilimsel çalışmaların yapılmamasına sebep olmaktadır. Halen, ev lazer epilasyon aleti ne kadar güvenli ve etkili olduğuna dair uzun süreli geniş çaplı bir araştırma yapılmamıştır. Evde lazer epilasyon cihazı kullanmayı seçerseniz, yaralanma, özellikle göz yaralanmaları riskini azaltmak için cihazla birlikte gönderilen talimatları mutlaka uygulamanızı öneririz Değerlendirilmesi gereken diğer konu da ev lazer epilasyon aleti fiyatları olmalıdır. Evde lazer epilasyon fiyatları ile Ankarada lazer epilasyon fiyatlarını mukayese etmeli ve karlılık durumunu değerlendirmelidir.