Lazer Epilasyon Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Lazer epilasyon sonuçları kalıcı mıdır sorusu istenmeyen tüylerinden kurtulmak isteyen herkesin kafasını meşgul eden bir soru. Lazer epilasyon uygulamalarında başarı oranı bir çok etkene bağlı olarak değişmekte olup, bu etkenlere bağlı olarak sonuç  vermektedir.

Lazer Epilasyon, basit anlamda, vücudumuzdaki istenmeyen tüylerin veya kılların bir ışık yardımıyla yok edilmesi yöntemidir.
Laser ışığı deriye temas ettiğinde ışık ısı enerjisine dönüşerek, kıl çevresindeki dokuya zarar vermeden kıl köklerini ve kök hücreyi tahrif eder. 
Buradaki teknoloji, kıla rengini veren melaninin hedef alınmasıdır. Bu sayede kıllardan kalıcı veya uzun süreli kurtulma hedeflenir.

Lazer teknolojisi, ışığın kontrollü olarak yoğunlaştırılması, güçlendirilmesi ve hedef seçerek ısı enerjisine dönüştürülmesidir. Işık, farklı dalga boylarına sahiptir. Lazer Epilasyon işleminde kullanılan dalga boyu kılın kalınlığına, rengine, kılın vücutta yer aldığı anatomik bölgeye, ten renginin açık veya koyu olmasına göre tercih edilir.

Uygulaması uzman doktorlar tarafından yapılmakta olan laser epilasyon, günümüzde kadınlar kadar erkeklerin kullandığı uygulamalardan biridir.

Lazer Epilasyon yaptırarak kalıcı sonuç almak bazı etkenlere bağlıdır. Bunlar genel olarak:
1. kullanılan cihazın türü,
2. ten özellikleriniz,
3. uygulamanın etkinliği

Lazer epilasyon uygulamasında kullanılacak cihaz ten yapınıza uygun olmalıdır. Çünkü her lazer cihaz, her tende uygun sonuç vermemektedir. Bu yüzden ten özelliklerinizin saptanması ve buna uygun epilasyon cihazı kullanılması gerekmektedir.

Teninizin açık olması, koyu olması ve başkaca ten özelliklerine bağlı olarak uygun lazer epilasyon cihazları kullanmak ancak bu konuda uzman olan hekimlerin yapabileceği bir şeydir. Dolayısıyla, rasgele bir yerde epilasyon yaptırmak yerine konusunda deneyimli bir doktora başvurmanız önerilir.

Hormonal nedenli tüylenme vakalarında yeniden bir hormonal düzensizlik meydana gelecek olursa yeniden tüylenme artışı görülmesi mümkündür. Ancak, gelişmiş yüksek güçteki lazerlerle etkin dozlarda yapılan bilinçli tedavilerde bir bölgede bitmiş bir tüylenmenin yeniden başlaması olası görünmediği belirtilmektedir. Bazen, lazer epilasyon işlemleri bittikten bir yıl sonra işlem yapılan bölgede tüyler çıktığı görülebilir. Dolayısıyla belli bir seansın sonuncu seans olup olmadığını anlayabilmek için sonuncu işlemden sonra 1 yıl beklemek gerekebilir. Bir yıl sonra tüy çıkması halinde ise bu, sonucun kalıcı olmadığına değil, tedavinin henüz bitmemiş olduğuna işaret edebilir.